کرمانشاهی: لیگ برتر هم با داوران پشت دروازه‌ قضاوت می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، در بازی پرسپولیس و سپیدرود در مرحله یک هشتم جام حذفی برای اولین‌بار دو کمک داور اضافه (داوران پشت‌دروازه) مورد استفاده قرار گرفت.

رضا کرمانشاهی که خودش یکی از داوران ملی و با سابقه فوتبال ایران است یکی از این داوران پشت دروازه بود.

 کرمانشاهی در مورد این تجربه به خبرگزاری فارس گفت: تجربه بسیار خوبی بود. داور وسط خیالش راحت‌تر است زیرا می‌داند دو چشم اضافه محوطه جریمه را مراقبت می‌کند و حضور این داور پشت دروازه می‌تواند خیلی از مشکلات داوری را کم کند. به خصوص در روی ضربات ایستگاهی و کرنرها این داور نقش مهمی دارد.

کرمانشاهی گفت: نمی‌دانم متوجه شدید یا نه با حضور داوران پشت دروازه‌ها بازیکنان دیگر حرکات اضافی از خود در محوطه جریمه انجام نمی‌دادند و بازیکنان با دست بازیکن حریف را نمی‌گرفتند. حتی بازیکنان در جریان بازی مدام به من نگاه می‌کردند و با اشاره می‌خواستند بگویند که ما بازیکن حریف را نگرفته‌ایم.

وی تصریح کرد: استفاده از کمک داوران اضافه یا همان داوران پشت دروازه‌ها با پیگیری داود رفعتی رئیس دپارتمان داوری انجام شد که می‌تواند به فوتبال کمک شایانی کند و باعث آرامش خیال داور وسط و همچنین تیم‌ها و بازیکنان شود. با توجه به اینکه استفاده از کمک داور ویدیویی هنوز در فوتبال ما قطعی نشده استفاده از این داوران می‌تواند به فوتبال کمک کند.

کرمانشاهی در مورد اینکه به عنوان داور وسط برایش دشوار نبود که پشت دروازه قرار بگیرد، بیان داشت: خیر. نیت ما کمک کردن به داوری فوتبال است. برخی نیز به من می‌گفتند چرا شما و اکبریان که بازی‌های مهمی را قضاوت کردید حاضر شدید پشت دروازه‌ها داوری کنید اما این سیستم گردشی است و ممکن است هفته بعد که من داور وسط باشم یک داور دیگر پشت دروازه قرار گیرد ضمن اینکه هدف همه ما کمک به داوری فوتبال است تا اشتباهات داوری کاهش پیدا کند و شاهد اعتراض‌های کمتری به داوری باشیم.

وی در مورد اینکه در لیگ برتر هم قرار است از داوران پشت دروازه استفاده شود یا نه، گفت: بله، استفاد از این دو داور اضافه در مسابقات لیگ برتر نهایی شده و از هفته شانزدهم این کار در فوتبال اجرایی خواهد شد و در تمامی مسابقات شاهد استفاده از دو داور پشت دروازه‌ها خواهیم بود.

انتهای پیام/ر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *