فرزام: حرفی درباره مدال ملایی ندارم، چون قطعی است/هدف ما بهترین رنگ و رکورد است

به گزارش خبرگزاری فارس، هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی به طور رسمی از ۲۷ مرداد آغاز می‌شود و ملی‌پوشان روئینگ کشورمان از ۲۸ مرداد مسابقات خود را آغاز می‌کنند.

تیم‌های ملی روئینگ بانوان و مردان ایران برای آمادگی بیشتر در حال حاضر در چین به سر می‌برند و تمرینات خود را در این کشور پیگیری می‌کنند.

در فاصله کوتاهی که به بازی‌های آسیایی باقی مانده گفت‌وگویی را با افشین فرزام مربی تیم ملی روئینگ بانوان انجام دادیم که در زیر می‌خوانید:

فارس: مدت‌ها خبری از شما نبود…

من حدود یک سال است که نه مصاحبه‌ای انجام داده‌ام و نه خبرها را در رسانه‌ها پیگیری کرده‌ام.

فارس: چرا؟

ترجیح دادم در این مدت چراغ خاموش حرکت کنم.

فارس: فاصله زیادی به بازی‌های آسیایی نمانده، شرایط را چطور می‌بینید؟

هدفی را که در این مدت دنبال می‌کردم این بود سال به سال رنگ مدال دختران را بهتر کنیم. پیرو همان هم پیش رفتیم. من برنامه ۴ ساله‌ای را از بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ تا اندونزی ۲۰۱۸ داشتم تا براساس آن بتوانیم تحولی در مدال‌های بانوان ایجاد کنیم. با تصمیم فدراسیون قایقرانی قبل از مسابقات قهرمانی آسیا حرکت تیمی تحت‌الشعاع قرار گرفت و من عملا با نازنین ملایی توانستم برای بازی‌های آسیایی کار کنم.

فارس: شرایط تمرینی چطور است؟

شرایط تمرینی خوب است. امسال در بازی‌های آسیایی شرایط ویژه‌ای داریم. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ چینی‌ها در ماده تک نفره شرکت نکرده بودند. قانون هم به این صورت بود که از ۱۴ ماده روئینگ کشورها مجاز بودند در ۱۰ ماده شرکت کنند، اما در این دوره از ۱۵ ماده روئینگ کشورها مجاز هستند در ۱۱ ماده شرکت کنند. برای نخستین بار است که چینی‌ها در ماده تک‌نفره شرکت می‌کنند و با نفرات اصلی نیز در مسابقات حضور خواهند داشت.

فارس: سطح روئینگ بانوان این کشور چطور است؟

روئینگ بانوان چین در جهان سطح بالایی دارد و ورزشکاران این کشور رنک جهانی دارند به طور مثال در مسابقات قهرمانی جهان که در آمریکا برگزار شد در سبک وزن صاحب مدال برنز شدند. در این وزن حریف با تجربه است و رقیب جدی ما به شمار می‌رود. چینی‌ها ۴ ماه در اروپا اردو داشته‌اند، در کاپ‌های جهانی شرکت کرده‌اند. رقیب اصلی ما در سبک وزن به صورت تخصصی با یک مربی فنلاندی کار کرده است.

فارس: پس شما فقط با نازنین ملایی به صورت تخصصی کار می‌کنید؟

من تصمیم گرفته بودم در یک نفره کار را پیش ببرم به همین دلیل پا پس نکشیدم و برنامه‌ام این بود کار را جلو ببرم. الان تنها رقیب ما در تک نفره سبک وزن چین است. حریف را کاملا آنالیز کرده‌ایم، با نقاط ضعف و قوت آو آشنا هستیم. برای خودمان هم همین طور و تلاش کردیم تا نقاط ضعف را برطرف کنیم. با تاکتیک مشخصی که داریم سعی می‌کنیم رقابت خوبی با چین داشته باشیم. 

فارس: از چه زمانی این تصمیم گرفته شد؟

قبل از مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی تایلند، ورزشکاران با مربی خارجی کار کردند. چون تغییری در سیستم ایجاد شده و نازنین ملایی با همان سیستم خودم پیش‌می‌رفت تخصصی با او کار کردم. به خاطر تصمیمات فدراسیون چنین شرایط شد. بعد از قهرمانی آسیا ترجیح دادم روند خودمان را تغییر ندهم چرا که هدفمند تمرین می‌کردیم.

فارس: هدف چه بود؟

هدف این بود جهش خوبی در رکوردها و از نظر تاکتیک بهترین شرایط را داشته باشیم. در این یک سال در هر مقطع تمرینی توانستیم روند را به خوبی جلو ببریم. الان تقریبا می‌توانم بگویم ۳ روز دیگر تمرینات پرفشار را در چین ادامه می‌دهیم و از صبح شنبه راهی جاکارتا و از آنجا راهی پالمبانگ می‌شویم.

فارس: در پالمبانگ هم قبل از شروع مسابقات فرصتی برای تمرین خواهید داشت؟

در پالمبانگ ۵ روز تمرین می‌کنیم. سعی می‌کنم بحث ریکاوری ملایی را دنبال کنم تا به اوج برسد. سعی کردم کار تخصصی‌ام را دنبال کنم. به همین دلیل تصمیم گرفتم با ملایی تمرین کنم. البته اول بحث این بود من با تک‌نفره‌ها کار کنم. در پکن در پیست المپیک قایقرانان توانستند در شرایط استاندارد به پیست بروند. تست برگزار شد و نازنین ملایی در قایق تک نفره سبک و سنگین وزن بهترین نتیجه را داشت اما با توجه به اینکه می‌دانم چینی‌ها قرار است با تمام قوا شرکت کنند و من هم دوست داشتم رقابت تنگاتنگی با چین داشته باشیم با وجود اینکه مسئولان فدراسیون دوست داشتند ملایی در هر دو قایق رقابت کند، سعی کردم آنها را از نظر فنی متقاعد کنم ملایی در سبک وزن رقابت کند و تمرکزش را روی این ماده بگذارد تا بهترین نتیجه را کسب کند.

فارس: پس می‌توانیم روی مدال نازنین ملایی حساب کنیم؟

من هیچ صحبتی درباره مدال ندارم چون کسب مدال قطعی است. من دنبال بهترین رنگ مدال هستم. امیدوارم آن روز، روز ما باشد و بتوانیم نتیجه خوب را بگیریم.

انتهای پیام/ر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *