عدم‌ حمایت کشورهای دیگر از گزینه جانشینی خادم /تضعیف موقعیت کرسی ایران در اتحادیه جهانی

به گزارش خبرگزاری فارس، رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی و عضو هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی چندی پیش بدلیل عدم حمایت دستگاه‌های مسئول در حل مشکل محرومیت کشتی‌گیران ایران در عدم رویارویی با حریفان صهیونیستی، از ادامه عضویت در هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی کناره‌گیری و اعلام کرد ادامه حضور او با وضعیت موجود، دیگر نمی‌تواند سودی برای کشتی ایران داشته باشد و بهتر است فردی دیگر به عنوان نماینده ایران، این سمت را در اختیار بگیرد.

با توجه به جایگاه و اعتبار رسول خادم در کشتی جهان و هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی و انتخاب وی با بیشترین رای ممکن برای حضور در هیات رئیسه اتحادیه جهانی، فدراسیون کشتی ایران بلافاصله رایزنی خود را برای جلب حمایت کشورهای دیگر  از کاندیدای معرفی شده به جای خادم برای عضویت در هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی در کنگره اتحادیه جهانی کشتی در اواخر مهرماه در مجارستان آغاز کرد، اما گویا این درخواست با جواب رد این کشورها مواجه شد.

ظاهرا آنها در جواب درخواست فدراسیون کشتی اعلام کردند جایگاه کشتی ایران در جهان متزلزل شده و هر لحظه امکان دارد کشتی ایران بخاطر عدم رویارویی با کشتی‌گیران صهیونیست در میادین جهانی، از سوی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) تعلیق شود و ایران جایگاه خود را از دست بدهد، به همین دلیل نمی‌توان روی ایران حساب کرد. همچنین این کشورها بخاطر ترس از برخورد روس‌ها و آمریکایی‌ها که رقبای ایران در انتخابات هستند، ترجیح می‌دهند از کشوری دیگر حمایت کنند تا منافعشان در اتحادیه جهانی کشتی تامین شود.

این کشورها که ۲ سال پیش در ماکون فرانسه با رای بالای خود به خادم باعث شدند وی به عنوان نفر نخست و بالاتر از چهره‌های مطرح و با سابقه‌ای همچون نامیک علی‌یف آذربایجانی، میشل دوسون فرانسوی، دیتمان آلمانی، یاکشی ترک و… به هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی راه یابد، با توجه به اتفاقات اخیر برای کشتی ایران اعلام کردند حاضر به ادامه حمایت از گزینه پیشنهادی ایران نیستند تا به این ترتیب فدراسیون کشتی با توجه به موفق نشدن در رایزنی‌هایش از برنامه خود برای معرفی کاندیدای جانشین رسول خادم برای عضویت در هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی منصرف شود.

با این حساب و با توجه به انصراف رسمی خادم از ادامه حضور در هیات رئیسه اتحادیه جهانی و اعلام این انصراف از سوی اتحادیه جهانی به کشورهای عضو و قبول آن، کشتی و ورزش ایران کرسی ارزشمند حضور در هیات رئیسه اتحادیه جهانی را از دست داده است، جایگاهی که پس از سالها تلاش و با رایزنی‌های گسترده خادم در شهریور ماه سال ۹۵ از آن ایران شده بود.

نخستین جلسه هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی قرار است چند روز دیگر و در مردادماه در کشور ایتالیا برگزار شود، جلسه‌ای که خادم بدلیل استعفایش و قبول آن دیگر در آن شرکت نمی‌کند.

همچنین جلسه رای گیری عضو جدید هیات رئیسه اتحادیه جهانی نیز قرار است در حاشیه رقابت‌های قهرمانی جهان در بوداپست مجارستان  در اواخر مهرماه سال جاری برگزار شود.

انتهای پیام/س

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *